Co to znaczy być uczciwym? Antykorupcja w IJHARS; Capacity to Combat Corruption Index. Tygodniówka 15.06.2020

Wersja video

(Nie jest tożsama z tekstem)


Materiały

Ukazała się tegoroczna edycja Capacity to Combat Corruption (CCC) Index 2020, który obejmuje kraje Ameryki Łacińskiej. Bardzo ciekawe podejście: indeks ocenia nie poziom korupcji, ale zdolność państwa i społeczeństwa do jej zwalczania. Opiera się na 14 miernikach dotyczących jakości prawa, instytucji państwa, demokracji i aktywności społecznej. Od niezależności sądownictwa, przez skuteczność agencji antykorupcyjnych, do aktywności w sieciach społecznościowych.


Inicjatywy i wdrożenia

Ogłoszono wyniki konkursu dla uczniówCo to znaczy być uczciwym?”, organizowanego przez CBA i 9 podlaskich gmin. To świetna inicjatywa. Nagrodzono prace plastyczne i wideo – na stronie znajdziemy niesamowite próbki, inne nagrodzone prace będą sukcesywnie promowane.

Kolejna dobra wiadomość: w Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wdrożono system przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym i kanał sygnalizacyjny. Coś się więc dzieje w ramach realizacji Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji 2018-20.


Prasówka – ciekawe przypadki z dalszych stron gazet

Stróże. Grzegorz K., syn byłego senatora opuścił areszt. Podobnie jak Stanisław Kogut będzie odpowiadał z wolnej stopy. O sprawie tej pisałem w aspekcie aresztowania prezesa Przemysława Krycha, inwestora zarządzającego miliardami euro, który spędził w areszcie 6 miesięcy. Moim zdaniem trochę na własne życzenie – z powodu popełnienia szkolnych błędów związanych z nie-wdrożeniem antykorupcyjnego compliance.

Adamów. Informacja o zatrzymaniu urzędników była zaskoczeniem i szokiem. Zarzuty: za wygranie przetargów brali od 1 do 4 tysięcy zł.

Sąd Najwyższy Hiszpanii wszczął śledztwo przeciwko byłemu królowi Juanowi Carlosowi Burbonowi. Zarzuty – korupcja przy kontrakcie na budowę linii szybkiej kolei między Mekką a Medyną. Dotyczą okresu po abdykacji. Szkoda, bo to monarcha niesłychanie zasłużony dla odrodzenia demokracji w swoim kraju.

Tygodniówka w Twojej skrzynce

Aby nie przeoczyć kolejnej tygodniówki i otrzymać ją bezpośrednio na skrzynkę e-mail, zanim ukaże się na blogu – zapisz się do mojego newslettera.